American Idiot

11. března 2009 v 22:52 |  GD-Význam písní

AMERICAN IDIOT - Titulní píseň alba. V podstatě je o zmateném, dezorientovaném a vystrašeném klukovi, který je obklopen světem plným neporozumění. Nemá kam jít a je velmi nešťastný a zoufalý. Tento mládenec jménem Jesus of Suburbia zoufale vykřikuje píseň, kterou má slyšet celý svět: "Don't wanna be an American Idiot..." Pochopil, že uvízl v "redneck agenda" (buranském programu) a nemůže udělat nic, aby to změnil.

JESUS OF SUBURBIA (CITY OF THE DAMNED, I DON'T CARE, DEARLY BELOVED, TALES OF ANOTHER BROKEN HOME) - Každá postava má svůj song. Jesus of Suburbia se nám představí ve stejnojmenné písničce. Vypráví, jak byl vychovám v nenávisti i lásce, o své náladě, kamarádech a nejdůležitějších informacích. První část je představení: ""I'm the son of rage and love, the Jesus of Suburbia..." V části druhé volá o pomoc, nenávidí své město a celý svůj bídný život, který žije. Část třetí je o pocitu lhostejnosti, kterou JOS cítí k okolí a k sobě. V části čtvrté se JOS ptá, pro nikdo nechápe jeho upřímnost. Část pátá je poslední této hymny. JOS je znechucený, nasraný a rozhodl se opustit město i život, který žil. Proto odchází...

HOLIDAY - JOS opustil své město a žije na ulici (Hear the sound of the falling rain...). Říká si, že utéci byla správná věc. Pořád se ale cítí sám a stranou společnosti. Ale vypadá to, že venku je sebevědomější a šťastnější. Je zde taky drobný politický význam v části "Zieg heil...", ale jde v podstatě jen o hulákání JOS a vyjádření jeho vlastní umírající víry v tento svět. Když říká, že chce jít na dovolenou ("on Holiday") myslím tím něco jako zdrhnout, utíkat pryč. A tím se dostaneme do Boulevard of Broken Dreams.

BOULEVARD OF BROKEN DREAMS - JOS je venku sám. Chladné toulá se chladnými ulicemi. Nemá co dělat. Nemá kam jít. Pocit štěstí pominul a on kráčí osamocen. Všichni spí. Nikdo ho neslyší, nikdo se o něj nestará. Pořád se jen sám prochází.

ARE WE THE WAITING? - Stále sám, JOS žije těžce. JOS podvádí sám sebe a pomalu ztrácí zdravý rozum. Ještě ke všemu přestává věřit v sám sebe. Už není králem na ulicích 711, nikdo ho tam nezná. On už není Jesus of Suburbia.

Teď nastává místo, kde se začíná příběh zamotávat. Nastupuje rozhněvaná, rebelská a naprosto ohromující píseň o vždy rozkošném St.Jimmym. Zdá se, že JOS se změnil v nového drzého punkáče. V St.Jimmyho. Ale Green Day oficiálně tvrdí, že JOS potkal St. Jimmyho kdesi na ulici. Ale to je sporné. Necháme na vás, jak si to vysvětlíte.

ST. JIMMY - Rychlý, lehký a kurevsky tvrdý. St. Jimmy.... patron všeho zakázaného. Je energický, tvrdý a schopný zabíjet. Zná všechny zkurvené punkáče široko daleko. Žije na ulici. Všudepřítomné lži a arogance. Je něco jako naprostý protiklad JOS, který je úplně nevinný a nezkušený v těchto věcech.

GIVE ME NOVACAINE - JOS se seznámil se St. Jimmym a spřátelili se. Berou spolu drogy, poflakují se spolu a JOS začíná být na St. Jimmym závislý. Nevnímá nikoho jiného. Give Me Novacaine je vlastně o experimentování s drogou a o tom, jak St. Jimmy zasvětil JOS k užívání drog jako zmírnění bolesti, kterou prožívá každý den.

SHE'S A REBEL - JOS spolu se St. Jimmym potkají na ulicí rebelku jménem Whatsername. Jak je v písni popisováno, působí na JOS jako ruční granát. Pro JOS je to láska na první pohled. Je to představení dívky, které způsobila zásadní převrat v srdci JOS. Nové pocity, přístup i nálada.

EXTRAORDINARY GIRL - Znovu o Whatsername. Co k ní JOS cítí, co si o ní myslí atd.

LETTERBOMB - I když se s Whatsername sblíží, nastává definitivní rozchod. "Nobody likes you, everyone left you..."... takto se Whatsername vysmívá JOS a napíše mu dopis na rozloučenou. Napsala, že neměl dostatečný zájem a že není ten, za koho ho měla. "You're not the Jesus of Suburbia. The St. Jimmy is a figment of, your father's rage and your mother's love, that's made the idiot america"... tvrdí, že se JOS stal tím, co vždy nesnášel a opouští ho. "Well she said I can't take this place, I'm leaving you behind. She said I can't take this town I'm leaving you tonight..."

WAKE ME UP WHEN SEPTEMBER ENDS - JOS je opět sám. Ztratil přátele i jedinou dívku, kterou kdy miloval. Je pryč z domu, bez práce a je zpátky na začátku. Smutný a sám na ulici. Vnitřně je úplně na dně. Je to možná také song o zesnulém otci BJ, který zemřel rok předtím (září 1982), než bylo Billiemu 10 roků.

HOMECOMING (THE DEATH OF ST. JIMMY, EAST 12TH ST., NOBODY LIKES YOU, ROCK 'N' ROLL GIRLFRIEND) - JOS už nemá co dělat. Opět zůstal na ulici úplně sám. Tak kam má dál jít? Domů. V první části opouští ulice, vrací se zpátky a nechává Jimmyho za sebou. Pochopil, že odchod pryč nebylo řešení. Nezískal nic kromě poznání, že život není lepší v jiném prostředí. Příliš doufal, ale pak byl zklamaný. St. Jimmy ho zabil, ve smyslu citovém. St. Jimmy odešel i s duší JOS. Stále tu není nikdo, kdo by se o něj staral, nikdo nemá zájem. část druhá: JOS se přispůsobil, získal práci, ale žije jen ve vlastním světě. Ostatní lidé kolem něj jen procházejí. Raději by byl venku, obklopen "the underbelly", svými přáteli. Cítí se uvězněn. Cítí se sám a opět musí odejít. "This lifelike dream ain't for me"... Část třetí: Je stále deprimovaný ztrátou Whatsername a čeká, že se vrátí. Bohužel ne. Všechny jeho sny jsou v tuto chvíli děsivé. Její hlas neustále vtloukává do jeho hlavy: "NOBODY LIKES YOU, EVERYONE LEFT YOU..." Část čtvrtá: Je to pohled, od "Tunnyho" kluka, kterého potkal JOS potkal na ulici. Tunny žije rebelským životem, zatímco JOS hnije bez práce a bez pořádného života. Část pátá: JOS všechno akceptuje. Všechno si uvědomil a jen to akceptuje. Přichází domů. Je to zavádějící. Není si jistý, jestli je šťastný nebo ne. Je jen doma. žije a pouze...je.

WHATSERNAME - I když je doma a normálně žije, stále lituje ztráty Whatsername. Je to už dlouho a on si nemůže vzpomenout na její jméno. Přemýšlí, jak se jí daří a může jen vzpomínat. Vše co mu zůstalo jsou jen vzpomínky na ni. Album končí snahou zapomenout: "If my memory serves me right, I'll never turn back time, forgetting you, but not the time."... Nelituje života na ulici, bere to jako velkou zkušenost, ale stále zkouší zapomenout na Whatsername, na bolest kterou mu způsobila a naopak.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama